Generator Set Specs
| Unit # | UNIT-093562 |
|---|---|
| Condition | Used |
| Capacity | 2000kW |
| Enclosure | Sound Attenuated |
| Volts | 277/480v |
| Phase | Three-Phase |
| Location | Brighton |
| # Leads | Unknown |
| Model # | DQKC |
| Serial # | A010194805 |


Used Cummins 2000kW Diesel generator. This power unit features a Sound Attenuated enclosure and has approximately 572 hours of use. It provides Three-Phase power at 277/480v and is ready to ship from our Brighton, Colorado facility.
| Unit # | 093562 |
|---|---|
| Condition | Used |
| Capacity | 2000kW |
| Manufacturer | Cummins |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 277/480v |
| Hours | 572 |
| Unit # | UNIT-093562 |
|---|---|
| Condition | Used |
| Capacity | 2000kW |
| Enclosure | Sound Attenuated |
| Volts | 277/480v |
| Phase | Three-Phase |
| Location | Brighton |
| # Leads | Unknown |
| Model # | DQKC |
| Serial # | A010194805 |