Generator Set Specs
| Unit # | UNIT-093564 |
|---|---|
| Condition | Used |
| Capacity | 500kW |
| Enclosure | Sound Attenuated |
| Volts | 277/480v |
| Phase | Three-Phase |
| Location | Brighton |
| # Leads | Unknown |
| Model # | 10V1600DS500 |


Used MTU 500kW Diesel generator. This power unit features a Sound Attenuated enclosure and has approximately 177 hours of use. It provides Three-Phase power at 277/480v and will be available for purchase upon completing our 31 Point Inspection Process.
| Unit # | 093564 |
|---|---|
| Condition | Used |
| Capacity | 500kW |
| Manufacturer | MTU |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 277/480v |
| Hours | 177 |
| Unit # | UNIT-093564 |
|---|---|
| Condition | Used |
| Capacity | 500kW |
| Enclosure | Sound Attenuated |
| Volts | 277/480v |
| Phase | Three-Phase |
| Location | Brighton |
| # Leads | Unknown |
| Model # | 10V1600DS500 |